فرهنگ در واقع مجموعه ای از باورها، ارزش ها، بایدها و نبایدهای مشترک است که به نظام فردی و اجتماعی انسان ها و ارتباطات آنها با خود و دیگران ماهیت می بخشد و به فرموده رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای(مدظلّه العالی) "فرهنگ و ارزش‌های فرهنگی، هویت و روح یک ملت است" . مقوله ی فرهنگ در ایران اسلامی از اصالت ایرانیان باستان سرچشمه و با اجین شدن با فرهنگ اسلامی و شیعی رنگ الهی گرفته است. تاریخ تقابل دشمنان اسلام با این فرهنگ قدمتی به بلندای تاریخ اسلام داشته و به تجربه اثبات شده است که مستکبرین همواره از ابزارها و فن آوری های زمانه خود به عنوان سلاح فرهنگی بر علیه فرهنگ ایرانی-اسلامی استفاده نموده اند و لذا عوارض ناشی از تناقض میان فرهنگ و بهره وری مفید از فن آوری، از جمله تغییر در ارزش ها و عادت ها همواره محسوس بوده است. مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: " صدها و میشود گفت هزارها، رسانه‌ى صوتى، تصویرى، اینترنتى و مکتوب در دنیا دارند کار میکنند با هدف ایران! با هدف ایران  مسائل ما را رصد میکنند و بر طبق آن مسائل، موضوعات و محتوا براى رسانه‌ى خودشان تهیّه میکنند؛ یعنى کاملاً واضح است که هدف اینجا است. خودشان هم میگویند، انکار هم نمیکنند. بنابراین تهاجم فرهنگى یک حقیقتى است که وجود دارد!"

 امروزه تلفن همراه فن آوری چند رسانه ای و چند صنعتی قدرتمندی است که به عنوان ابزاری موثر و کاربردی از سوی مستکبرین و لابی صهیونیستی جهت ایجاد تأثیرات منفی بر بستر فرهنگی جوامع اسلامی بکار گرفته شده است و در صورت عدم هوشیاری اندیشمندان و مسئولین می تواند زمینه ساز تحولات اجتماعی و فرهنگی در جوامع اسلامی باشد و ملتی که از نظر فرهنگی و باطنی دچار نابسامانی باشد به تعبیر مقام معظم رهبری  "ملت ورشکسته‌ای" خواهد بود.

این وسیله نوین ارتباطی درعین ایجاد خلوت مستقل فردی، پدیده ای کاملاً اجتماعی است و اکنون با رواج آن در میان رده های مختلف سنی و تمایل روزافزون همه نسل ها خصوصاً جوانان به استفاده از ابزارهای ارتباطی، تلفن همراه به رسانه ای همه جا حاضر تبدیل شده و تاثیرات آن در شکل گیری هویت فردی اشخاص افزون گردیده است.

فرهنگ سازی در استفاده از ظرفیت های تلفن همراه به عنوان صنعت چند رسانه ای و ارتباطی نیازمند تولید محتوای فرهنگی و از سوی دیگر فرهنگ سازی در سطوح فردی و اجتماعی است.

ارائه ارزش های قابل قبول استفاده از تلفن همراه توسط مراجع فرهنگی کشور به شکلی نرم و هوشمندانه می تواند در دراز مدت به زمینه اصلی فکری افراد منتقل شده و نابه هنجاری های حاصل از تقابل فرهنگ و فناوری را اصلاح کرده در بهبود فرهنگ استفاده از تلفن همراه کمک کند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 دی 1393    | توسط: مهدی ابراهیمی نژاد    | فهرست موضوعی: مطالب روز،     |
نظرات()